MC100LVEP16DTR2 OverviewTape & Reel (TR) is employed as a way of packaging.It is accessible to the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package.The voltage of 2.375V~3.8V is supplied to make sure that the device is able to operate normally.It is a type of electronic part mounted in the way of Surface Mount. -40°C~85°C is set as its operating temperature.The electronic parts belonging to the 100LVEP series offer a number of similarities.A number of related parts can be found on the basis of its base part number 100LVEP16.The number of all component pins adds up to 8.Signals are prevented from reflecting off the end of the transmission line through 8 terminations.It is mounted in the way of Surface Mount.Normal use can be kept when the minimum supply voltage is kept at 2.375V.Normal use can be kept when the maximum supply voltage is kept at 3.8V.It uses LINE TRANSCEIVER as its interface IC type.
MC100LVEP16DTR2 FeaturesMC100LVEP16DTR2 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100LVEP16DTR2 Specialty Logic ICs applications.
Televisions
Cell phones
Wireless modems
Remote controls
Wireless network systems
Satellite communications networks
Ethernet circuitry
Wired telephone
Cordless telephone
Desktop PC
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100LVEP |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.375V~3.8V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | 100LVEP16 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Max Supply Voltage | 3.8V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Nominal Supply Current | 36mA |
| Logic Function | AND, Receiver |
| Logic Type | Differential Receiver/Driver |
| Differential Output | YES |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Receive Delay-Max | 0.32 ns |
| Transmit Delay-Max | 0.32 ns |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |