MC145481ENR2 OverviewFor space-saving reasons, it is supplied in a 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. We have adopted the packaging method of Tape & Reel (TR). Its PCM, Filter type ensures high-efficiency performance in a range of applications. A mounting type of Surface Mount is used for this device. A performance setting of -40°C~85°C allows it to operate normally. 1 / 1 ADCs and DACs are integrated into it. 2.7V~5.25V provides the supply voltage to the digital circuit. Its base part number MC145481 can be used to find more parts like it.
MC145481ENR2 FeaturesEmbedded in the 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Operating temperature of -40°C~85°C
1 / 1 ADCs / DACs
MC145481ENR2 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC145481ENR2 CODECs Interface ICs applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1998 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | PCM, Filter |
| Base Part Number | MC145481 |
| Data Interface | PCM Audio Interface |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.25V |
| Resolution (Bits) | 6 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |