MC145483EGR2 OverviewIn order to save space, it is packaged in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. Tape & Reel (TR) packaging method is used. Due to the fact that this part is of the type PCM, Filter, it is capable of delivering high-efficiency performance in a wide range of applications. As a mounting type, it uses Surface Mount. When the operating performance is set to -40°C~85°C, it is able to operate normally. It features 1 / 1 ADCs / DACs. Supply voltage is set to 2.7V~5.25V for the digital circuit. More related parts can be found using its base part number MC145483.
MC145483EGR2 FeaturesEmbedded in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Operating temperature of -40°C~85°C
1 / 1 ADCs / DACs
MC145483EGR2 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC145483EGR2 CODECs Interface ICs applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | PCM, Filter |
| Base Part Number | MC145483 |
| Data Interface | PCM Audio Interface |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.25V |
| Resolution (Bits) | 13 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |