MC33272A/74A, NCV33272A/74A, High Slew Rate, Low Input Offset Voltage, Operational Amplifiers, ON SemiconductorThe ON Semiconductor MC33272A/74A, NCV33272A/74A Dual and Quad Op Amps incorporate Bipolar inputs along with a patented Zip-R-Trim element for input offset voltage reduction. They have low input offset voltage and high gain bandwidth product. Dual-doublet frequency compensation is used to increase the slew rate while maintaining low input noise characteristics. Their all NPN output stage exhibits no deadband crossover distortion, large output voltage swing, and an excellent phase and gain margin. It also provides a low open loop high frequency output impedance with symmetrical source and sink AC frequency performance.
| Alternate Mfr Part Number | 7737778 |
| Amplifier Type | Monolithic |
| Density Noise | 18 nV/vHz |
| Dimensions | 0.059\” (1.5mm) X 0.00 in W X 0.20 in L |
| Dimensions | 5.00 x 4.00 x 1.50 mm |
| Gain Bandwidth | 160 KHz |
| Height | 0.059" (1.5mm) |
| Input Bias Current | 800 nA |
| Input Offset Current | 80 nA |
| Input Offset Voltage | 3.5 mV |
| Input Voltage Range | -15 to 13.2 V |
| Length | 0.196 in |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Number of Pins | 8 |
| Output Current | 37 mA |
| Output Type | Swing |
| Package Type | SOIC |
| Slew Rate | 10 V/μs |
| Temperature Operating Range | -40 to +85 °C |
| Type of Power Supply | Dual ; Single |
| Typical Dual Supply Voltage | +/-1.5 to +/-18 V |
| Typical Single Supply Voltage | 3 to 36 V |
| Voltage, Input, High Level | 13.2 V |
| Voltage, Input, Low Level | -15 V |
| Width | 0 in |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 15V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC33272A |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 18V |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 2.15mA |
| Nominal Supply Current | 4.3mA |
| Output Current | 37mA |
| Slew Rate | 10V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Current - Input Bias | 300nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3V~36V ±1.5V~18V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Output Current per Channel | 37mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2mV |
| Bandwidth | 24MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Unity Gain BW-Nom | 5500 kHz |
| Voltage Gain | 100dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 100μV |
| Max Frequency | 100kHz |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.65μA |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 24MHz |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |