![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 56V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Function | Battery Cell Controller |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 61.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 9.6V |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | SPI |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Adjustable Threshold | NO |
| Fault Protection | Over/Under Voltage |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Number of Cells | 7 ~ 14 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |