MC33794DH OverviewSensor and detector interface is packaged with the materials of Tube.44-BSSOP (0.433, 11.00mm Width) Exposed Pad pacakge is used for space saving.As a type of Sensor Interface, it is able to provide superior performance.The technique of Surface Mount is employed as its mounting type.The operating temperature should be kept at -40°C~85°C to avoid unnecessary cooling process.Sensor and detector interface adopts Logic as Sensor and detector interfaces input type.Related electronic parts can be found according to its base part number of MC33794.Sensor and detector interface uses Logic as Sensor and detector interfaces output type.Sensor and detector interface is allowable to use wSensor and detector interfaceh the supply current of 7mA.Sensor and detector interface employs 44-HSOP as Sensor and detector interfaces supplier device package.
MC33794DH FeaturesMC33794DH ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC33794DH applications of sensor and detector interfaces.
Security system intrusion detection
Automatic doors
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-BSSOP (0.433, 11.00mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 44-HSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2002 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Sensor Interface |
| Base Part Number | MC33794 |
| Output Type | Logic |
| Input Type | Logic |
| Current - Supply | 7mA |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |