MC68302AG16C OverviewDue to its 144-LQFP packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Tray. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 8/16-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the M683xx series. M68000 is the processor core of this CPU. Memory controllers for this CPU are DRAM. Featuring GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI interfaces, this microprocessor can better serve you. There is 5.0V I/O running on this CPU. MC68302 is a good way to search for variants of the microprocessor.
MC68302AG16C FeaturesM68000 Core
MC68302AG16C ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC68302AG16C Microprocessor applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | M683xx |
| Published | 1995 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Base Part Number | MC68302 |
| Speed | 16MHz |
| Core Processor | M68000 |
| Voltage - I/O | 5.0V |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 8/16-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DRAM |
| Additional Interfaces | GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI |
| Co-Processors/DSP | Communications; RISC CPM |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |