MC68340CAG25E OverviewWith a packing size of 144-LQFP, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Tray. CPUs have 1 Core 32-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around -40°C~85°C TA. A M683xx series item. A CPU32 processor is present in this CPU. The CPU contains DRAM RAM controllers. This microprocessor is equipped with an interface of USART. 5.0V is the CPU's I/O address. You can search for variants of a microprocessor with MC68340.
MC68340CAG25E FeaturesCPU32 Core
MC68340CAG25E ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC68340CAG25E Microprocessor applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | M683xx |
| Published | 1995 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Base Part Number | MC68340 |
| Speed | 25MHz |
| Core Processor | CPU32 |
| Voltage - I/O | 5.0V |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DRAM |
| Additional Interfaces | USART |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |