MC68EN360CVR25L OverviewThe microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 357-BBGA. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around -40°C~85°C TA should be understood. This is part of the M683xx series. The CPU is powered by a CPU32+ core. There are DRAM RAM controllers on this CPU. This microprocessor features SCC, SMC, SPI interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 5.0V. uPs/uCs/Peripheral ICs are a RISC MICROCONTROLLER. Using MC68EN360 will help you find variants of the cpu microprocessor. To date, there have been 357 terminations.
MC68EN360CVR25L FeaturesCPU32+ Core
MC68EN360CVR25L ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC68EN360CVR25L Microprocessor applications.
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 357-BBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | M683xx |
| Published | 1995 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 357 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC68EN360 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B357 |
| Speed | 25MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | RISC MICROCONTROLLER |
| Core Processor | CPU32+ |
| Voltage - I/O | 5.0V |
| Ethernet | 10Mbps (1) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DRAM |
| Additional Interfaces | SCC, SMC, SPI |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |