MC68LC040FE25A OverviewThe embedded microprocessor has been packed in 184-BCQFP for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around 0°C~70°C TA is determined. This is a member of the M680x0 series. With a core count of 68040, this CPU is multicore. With its SCI, SPI interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. The CPU runs at 5.0V when it comes to I/O. Use MC68LC040 when searching for variants of the embedded microprocessor.
MC68LC040FE25A Features68040 Core
MC68LC040FE25A ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC68LC040FE25A Microprocessor applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Package / Case | 184-BCQFP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | M680x0 |
| Published | 1995 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Base Part Number | MC68LC040 |
| Speed | 25MHz |
| Core Processor | 68040 |
| Voltage - I/O | 5.0V |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| Additional Interfaces | SCI, SPI |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |