MC68LC302AF25CT OverviewSince the microprocessor is packed in 100-LQFP, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. This CPU has 1 Core 8/16-Bit cores and 1 Core 8/16-Bit bus widths. K0°C~70°C TAw what the operating temperature is around 0°C~70°C TA. In the series M683xx, it is found. M68000 processors are embedded in this CPU. There are DRAM RAM controllers used by this CPU. Microprocessors with GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI interfaces are designed to serve users better. 5.0V is the I/O speed of this CPU. It is a MICROCONTROLLER, RISC in terms of uPs/uCs/Peripheral ICs. Use MC68LC302 to search for variants of the cpu microprocessor.
MC68LC302AF25CT FeaturesM68000 Core
MC68LC302AF25CT ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC68LC302AF25CT Microprocessor applications.
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | M683xx |
| Published | 1995 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC68LC302 |
| Speed | 25MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | M68000 |
| Voltage - I/O | 5.0V |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 8/16-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DRAM |
| Additional Interfaces | GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI |
| Co-Processors/DSP | Communications; RISC CPM |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |