MC68MH360ZQ25VL OverviewWith a packing size of 357-BBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Tray. CPUs have 1 Core 32-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around 0°C~70°C TA. A M683xx series item. A CPU32+ processor is present in this CPU. The CPU contains DRAM RAM controllers. This microprocessor is equipped with an interface of SCC, SMC, SPI. 3.3V is the CPU's I/O address. I would rate this as a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. You can search for variants of a microprocessor with MC68MH360. As a whole, there are 357 terminations. A 5V voltage supply should be used to turn on and run the cpu microprocessor. A maximum supply current of 5.25V can be achieved by the microprocessor. With a 32 external data bus width, this CPU has a wide data bus. CPU microprocessors with clock frequencies of 25MHz operate.
MC68MH360ZQ25VL FeaturesCPU32+ Core
MC68MH360ZQ25VL ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC68MH360ZQ25VL Microprocessor applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Package / Case | 357-BBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | M683xx |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 357 |
| ECCN Code | 3A991 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC68MH360 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B357 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Speed | 25MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Core Processor | CPU32+ |
| Clock Frequency | 25MHz |
| Address Bus Width | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 32 |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Ethernet | 10Mbps (1) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DRAM |
| Additional Interfaces | SCC, SMC, SPI |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM |
| Bus Compatibility | MC68040; MC68030 |
| Data Transfer Rate-Max | 1.25 MBps |
| Communication Protocol | BISYNC, HDLC; ETHERNET, PROFIBUS; SS7 TRANSPARENT; X.21; V.14; UART; APPLE TALK; DDCMP |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ; NRZI-MARK; NRZI-SPACE; BIPH-MARK(FM1); BIPH-SPACE(FM0); BIPH-LEVEL(MANCHESTER); DIFF BIPH-LEVEL |
| Length | 25mm |
| Height Seated (Max) | 1.86mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |