MC7447AHX600NB OverviewShipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 360-BCBGA, FCCBGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around 0°C~105°C TA. In the MPC74xx series, it is found. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. At 1.8V 2.5V, the CPU runs its I/O. A MICROPROCESSOR, RISC represents the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Search MC7447 for variants of the embedded microprocessor. In total, 360 terminations have been made. Using a 1.3V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. It is an architecture with 32 bits. The maximum supply current of this microprocessor is 1.35V. With a 64 width external data bus, this CPU has a wide external data bus. CPU microprocessors with a clock frequency of 167MHz are used. You should not igALSO REQUIRES 1.8V OR 2.5V SUPPLYre additional features of the embedded microprocessor, such as ALSO REQUIRES 1.8V OR 2.5V SUPPLY.
MC7447AHX600NB FeaturesPowerPC G4 Core
32-Bit Structure
MC7447AHX600NB ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC7447AHX600NB Microprocessor applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | 360-BCBGA, FCCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC74xx |
| Published | 1994 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 360 |
| ECCN Code | 3A991.A.1 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 1.8V OR 2.5V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC7447 |
| JESD-30 Code | S-CBGA-B360 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.35V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.25V |
| Speed | 600MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC G4 |
| Clock Frequency | 167MHz |
| Bit Size | 32 |
| Address Bus Width | 36 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; SIMD |
| Length | 25mm |
| Height Seated (Max) | 3.24mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |