| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 76 dB |
| Density Noise | 28 nV/vHz |
| Dimensions | 0.039\” (1mm) X 0.05 in W X 0.09 in L |
| Dimensions | 2.25 x 1.35 x 1.00 mm |
| Gain Bandwidth | 1 MHz |
| Height | 0.039" (1mm) |
| Input Bias Current | 19 pA |
| Input Offset Current | +/-1 pA |
| Input Offset Voltage | 4.5 mV |
| Input Voltage | 1.5 to 2.1 |
| Input Voltage Range | -0.3 to 5.8 V |
| Length | 0.088 in |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Noise Voltage | 28 nV/sqrt Hz |
| Number of Amplifiers | Single |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Number of Pins | 5 |
| Output Current | 23 mA |
| Output Type | Rail to Rail |
| Package Type | PSOT |
| Product Header | Low-Power Operational Amplifier |
| Slew Rate | 0.6 V/µs |
| Supply Current | +/-30 mA |
| Temperature Operating Range | -40 to +85 °C |
| Type of Power Supply | Single Output |
| Typical Single Supply Voltage | 1.8 to 6 V |
| Voltage, Input, High Level | 5.8 V |
| Voltage, Input, Low Level | -0.3 V |
| Voltage, Output, High Level | 1775 mV |
| Voltage, Output, Low Level | 1775 mV |
| Width | 0.053 in |