![]()
Add to cart |
MCP7940N-I/SN developed by Microchip Technology is a type of battery-backed I2C Real-Time Clock/Calendar (RTCC) with SRAM. It is specifically designed to track time using internal counters for hours, minutes, seconds, days, months, years, and days of the week. It supports I2C communications up to 400 kHz to ensure usage and configuration. Frequency variance caused by crystal tolerance and temperature can be adjusted based on on-chip digital trimming.
Oscillator for 32.768 kHz crystals
Operating voltage range of 1.8V to 5.5V
64-byte battery-backed SRAM
Two-wire serial interface, I2C compatible
Low typical timekeeping current
Data power loss protection
Data record
Time display
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | SOIC N |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Bus Type | Serial I2C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.5mm |
| Package Type | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Functions | Battery Backup, Calendar |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | - |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Battery Backup Switching | Backup Switching |
| Schedule B | 8542390000 |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MCP7940 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Alarm, Leap Year, Square Wave Output, SRAM |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.8V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MCP7940N |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Function | Clock/Calendar/Alarm/Battery Backup |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.5, 3.3, 5 V |
| Power Supplies | 2/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Memory Size | 64B |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | TIMER, REAL TIME CLOCK |
| Logic Function | Clock |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Product Type | Real Time Clocks |
| Max Frequency | 400kHz |
| Screening Level | Industrial |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 1.2μA @ 3.3V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Voltage - Supply, Battery | 1.3V~5.5V |
| Volatile | YES |
| Information Access Method | I2C |
| Features | Alarm, Leap Year, Square Wave Output, SRAM |
| Product Category | Real Time Clock |
| Height | 1.5mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |