MCP79512T-I/MS OverviewThere is an embedded version in the package 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width).Packaged as Tape & Reel (TR).This electrical RTC is powered by 1.8V~3.6V voltage.This electrical real time clock is of type Clock/Calendar.Surface Mount is the way to mount this real time clock (RTC).A temperature of -40°C~85°C should be used for operation.During operation, Alarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Unique ID can be guaranteed.The 10 termination is the practice of terminating a transmission line with a RTC module matched to its characteristic impedance.It is possible to see 3V voltage being supplied to this RTC real time clock.10 pins are attached to it.RTCs are a member of the family MCP79512.Its supply voltage is 1.3V~3.6V.A part like this is included in Clock & Timer ICs.In these RTC times, there is a memory of 64B where data and programs can be stored.There should be no more than 5MHz frequency in real time clocks' output.This RTC module has a mounting type of Surface Mount.10 pins are present on it.RTC time is important to maintain the supply voltage at 2.5, 3.3 V in order to maintain high efficiency.RTC time is recommended that the operating temperature be above -40 °C.Lower than 85 °C should be the operating temperature.There is minimum supply voltage of 1.8 V required for real time clocks to operate.In this case, 3.6 V is the maximum supply voltage.Real-time clocks belonging to the -- series are this type.
MCP79512T-I/MS Features10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
10 terminations
10 pin count
Be maintained at 2.5, 3.3 V for high efficiency.
-- series
MCP79512T-I/MS ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MCP79512T-I/MS Real Time Clocks applications.
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Supplier Device Package | 10-MSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | MSOP |
| Bus Type | Serial SPI |
| Mounting | Surface Mount |
| RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Battery Backup Switching | Backup Switching |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MCP79512 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Alarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Unique ID |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Clock & Timer ICs |
| Voltage - Supply | 1.8V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MCP79512 |
| Pin Count | 10 |
| Function | Clock/Calendar/Alarm/Interrupt/Watchdog Timer/Battery Backup |
| Operating Supply Voltage | 2.5, 3.3 V |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Memory Size | 64B |
| Clock Frequency | 5MHz |
| Logic Function | Clock |
| Product Type | Real Time Clocks |
| Screening Level | Industrial |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 1μA @ 1.8V~3.6V |
| Voltage - Supply, Battery | 1.3V~3.6V |
| Features | Alarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Unique ID |
| Product Category | Real Time Clock |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |