MCP9600T-I/MX OverviewThe product is packaged with the materials of Tape & Reel (TR).In order to save space, 20-VQFN Exposed Pad packages are used.This type of Thermocouple to Digital Converter provides superior performance.Sensor and detector interface is mounted using the Surface Mount technique.To avoid unnecessary cooling processes, it is recommended that the operating temperature be kept at -40°C~85°C.The input type is Thermocouple.Electronic parts related to this part can be found by using its base part number MCP9600.There is a mounting in the way of Surface Mount.As an output type, it uses Digital.By maintaining the operating supply current at 300μA, improved efficiency can be achieved.Sensor and detector interface may be used wSensor and detector interfaceh a supply current of 300μA.A failure will occur if the supply voltage exceeds 5.5V.20-MQFN (5x5) is the supplier device package used by the company.With its membership in the -- series, it provides the designer with an extremely efficient and reliable device that can be used in a wide variety of applications.
MCP9600T-I/MX Featuresoperate temperature at the range of 300μA
MCP9600T-I/MX ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MCP9600T-I/MX applications of sensor and detector interfaces.
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 20-MQFN (5x5) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MCP9600 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2016 |
| Series | -- |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Thermocouple to Digital Converter |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Base Part Number | MCP9600 |
| Output Type | Digital |
| Interface | I2C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Operating Supply Current | 300μA |
| Input Type | Thermocouple |
| Current - Supply | 300μA |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |