MCV-6DB OverviewMicrocontroller FPGA is a module or board.A ARM Cortex-A9 (Dual Core)-core processor drives microprocessor chip.Default settings for the microcontroller are 0°C ~ 70°C.4GB is the size of the flash on the MCU electronics.The connector type is 360 Pin.--Series.The RAM is reduced to 1GB in order to ensure that the software is able to run normally.800MHz speed is used by the MCU chip.A - Core Processor drives it.
MCV-6DB FeaturesCore processor of ARM Cortex-A9 (Dual Core)
Flash size of 4GB
Speed of 800MHz
MCV-6DB ApplicationsThere are a lot of Aries Electronics
MCV-6DB Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Industrial Instrumentation
Embedded Control Processing
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
| Package | Box |
| Mfr | ARIES Embedded |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Size / Dimension | 2.910 L x 1.650 W (74.00mm x 42.00mm) |
| Connector Type | 360 Pin |
| Speed | 800MHz |
| RAM Size | 1GB |
| Core Processor | ARM Cortex-A9 (Dual Core) |
| Module/Board Type | FPGA |
| Flash Size | 4GB |
| Co-Processor | - |