MEC1414-NU OverviewIn terms of performance, it is an excellent choice for Keyboard and Embedded Controller.There is an option to purchase it in the 128-TQFP package, which saves space.This is mounted using the Surface Mount method.There is a Tray package available for it.A core processor of MIPS32® M14K™ is present in the device.Work should be done at 0°C~70°C.There is External Program Memory program memory in it.The 1.71V~3.465V supply voltage enables high efficiency.A total of 106 I/Os are present.Other components that are comparable to it have the base part number MEC1414.At QUAD, it has its terminals.Application Specific Microcontroller is a controller from the series --.A 128 termination is present.There are a number of electrical components in the -- series, including this one.Because the supply voltage is 3.3V, high efficiency can be achieved.The gadget has MICROPROCESSOR CIRCUIT for its uPs, uC, and peripheral ICs.128 pins are on it in total.Microcontrollers - MCU contains this component.When 3.3 V is employed, designers can fully utilize its adaptability and supply voltage.
MEC1414-NU Features128-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers - MCU subcategory
MEC1414-NU ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MEC1414-NU Microcontroller applications.
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 128-VTQFP (14x14) |
| Number of Terminals | 128 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| I2C Bus Support | Yes |
| Supplier Package | VTQFP |
| Real Time Clock | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| DAC Resolution | 8 bit |
| Number of I/Os | 106 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Interface Type | eSPI, I2C, LPC |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MEC1414 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | -- |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| Applications | Keyboard and Embedded Controller |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MEC1414 |
| Pin Count | 128 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G128 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Interface | I2C, LPC, SMBus, SPI, UART |
| Number of I/O | 106 |
| RAM Size | 128KB |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | MIPS32® M14K™ |
| Program Memory Type | External Program Memory |
| Program Memory Size | 96 kB |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Product Type | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Number of ADC Channels | 8 Channel |
| Number of Timers | 4 |
| Controller Type | Keyboard & Embedded |
| Controller Series | -- |
| Product | MCU |
| Product Category | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |