MEC1701H-C1-SZ OverviewThe outstanding performance of Keyboard and Embedded Controller makes it an excellent choice.There is a 144-WFBGA package available to save space.The way of Surface Mount is used to mount it.Application Specific Microcontroller comes in a Tray package.A ARM® Cortex®-M4 core processor powers the device.When working, the temperature should be kept at 0°C~70°C.Boot ROM (64 kB) is its program memory type.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 1.71V~3.465V supply voltage.There are 123 I/Os on it.A comparable component can be found by using the base part number MEC170.The terminals of this device are located at BOTTOM.It is a part of the series of controllers MEC170x.Application Specific Microcontroller has 144 terminations.The -- series includes this electrical component.The supply voltage of 1.8V allows for high efficiency.As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has MICROPROCESSOR CIRCUIT.ALSO OPERATES AT 3.3V NOMINAL also belongs to it.
MEC1701H-C1-SZ Features144-WFBGA package
Mounting type of Surface Mount
MEC1701H-C1-SZ ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MEC1701H-C1-SZ Microcontroller applications.
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-WFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 144-WFBGA (9x9) |
| Number of Terminals | 144 |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MEC1701 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Applications | Keyboard and Embedded Controller |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V NOMINAL |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MEC170 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B144 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Interface | ACPI, EBI/EMI, eSPI, I2C, LPC, PECI, PS/2, QSPI, SPI |
| Number of I/O | 123 |
| RAM Size | 256KB |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Program Memory Type | Boot ROM (64 kB) |
| Seated Height-Max | 0.8 mm |
| Screening Level | TS 16949 |
| Controller Series | MEC170x |
| Length | 9mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |