MEC1701Q-C2-SZ OverviewIts outstanding performance makes it a great choice for Keyboard and Embedded Controller.For space savings, it is available in the 144-WFBGA package.Using Surface Mount, it is mounted.A package of Tray contains it.Devices with ARM® Cortex®-M4 core processors are available.During work, the temperature should remain at 0°C~70°C.The type of memory it uses is Boot ROM (64 kB).Because the supply voltage is 1.71V~3.465V, high efficiency can be achieved.The device has 123 I/Os.Based on the MEC170 base part number, it can be compared with other components.At BOTTOM, its terminals are located.The controller belongs to the series MEC170x.Currently, it consists of 144 terminations.-- is the series number of this electrical component.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 1.8V supply voltage.MICROPROCESSOR CIRCUIT is this gadget's uPs/uC/peripheral IC.This component is a part of Interface ICs.Using 1.8 V, 3.3 V's adaptability as a supply voltage allows designers to maximize its use.10 Timer timer/counters are present.There is also a property of ALSO OPERATES AT 3.3V NOMINAL SUPPLY VOLTAGE on it.
MEC1701Q-C2-SZ Features144-WFBGA package
Mounting type of Surface Mount
Interface ICs subcategory
MEC1701Q-C2-SZ ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MEC1701Q-C2-SZ Microcontroller applications.
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-WFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 144-WFBGA (9x9) |
| Number of Terminals | 144 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Schedule B | 8542310000 |
| RoHS | Non-Compliant |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MEC1701 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Number of I/Os | 123 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Interface Type | Serial |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | -- |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| Type | Embedded Controller |
| Applications | Keyboard and Embedded Controller |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V NOMINAL SUPPLY VOLTAGE |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MEC170 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B144 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V, 3.3 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Interface | ACPI, EBI/EMI, eSPI, I2C, LPC, PECI, PS/2, QSPI, SPI |
| Number of I/O | 123 |
| Number of Ports | 4 Port |
| RAM Size | 480KB |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Program Memory Type | Boot ROM (64 kB) |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Seated Height-Max | 0.8 mm |
| Number of Timers/Counters | 10 Timer |
| Resolution | 10 bit |
| Product Type | I/O Controller Interface IC |
| Controller Series | MEC170x |
| Product | I/O Controllers |
| Product Category | I/O Controller Interface IC |
| Length | 9mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |