MEC1701Q-C2-TN OverviewIn light of its outstanding performance, it is an ideal choice for Keyboard and Embedded Controller.To save space, it is included in the 169-WFBGA package.In this case, it is mounted using the method of Surface Mount.In the package Tray, it is included.Device with ARM® Cortex®-M4 core processor issupported.Work should be performed at a temperature of 0°C~70°C.In terms of its program memory type, it is Boot ROM (64 kB).This is due to the fact that the supply voltage is zero, resulting in high efficiency.148 I/Os have been provided by the device.Application Specific Microcontroller has a part number of MEC170 that can be used to locate similar components.The terminals of this device are set to BOTTOM.This device is a member of the MEC170x controller family.As far as terminations are concerned, there are 169 terminations present.An electrical component such as this is included in the series --.As a result of the 1.8V supply voltage, high efficiency is possible.UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are MICROPROCESSOR CIRCUIT in order to monitor their performance.Microcontroller falls under the category of Interface ICs.1.8 V, 3.3 V provides an adaptable and voltage-independent supply voltage when it is used by designers.Microcontroller appears that there are 10 Timer timers/counters in use.In addition, it is also capable of having the property ALSO OPERATES AT 3.3V NOMINAL SUPPLY VOLTAGE.
MEC1701Q-C2-TN Features169-WFBGA package
Mounting type of Surface Mount
Interface ICs subcategory
MEC1701Q-C2-TN ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MEC1701Q-C2-TN Microcontroller applications.
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 169-WFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 169-WFBGA (11x11) |
| Number of Terminals | 169 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Non-Compliant |
| Number of I/Os | 148 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Interface Type | Serial |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MEC1701 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | -- |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 169 |
| Type | Embedded Controller |
| Applications | Keyboard and Embedded Controller |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V NOMINAL SUPPLY VOLTAGE |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MEC170 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B169 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V, 3.3 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Interface | ACPI, EBI/EMI, eSPI, I2C, LPC, PECI, PS/2, QSPI, SPI |
| Number of I/O | 148 |
| Number of Ports | 5 Port |
| RAM Size | 480KB |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Program Memory Type | Boot ROM (64 kB) |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Seated Height-Max | 0.8 mm |
| Number of Timers/Counters | 10 Timer |
| Resolution | 10 bit |
| Product Type | I/O Controller Interface IC |
| Controller Series | MEC170x |
| Product | I/O Controllers |
| Product Category | I/O Controller Interface IC |
| Length | 11mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 11mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |