General Description The MIC38C4x are fixed frequency, high performance, current-mode PWM controllers. Micrel’s BiCMOS devices are pin compatible with 384x bipolar devices but feature several improvements.Features • Fast 40ns output rise and 30ns output fall times
• –40°C to +85°C temperature range meets UC284x specifications
• High-performance, low-power BiCMOS Process
• Ultralow start-up current (50µA typical)
• Low operating current (4mA typical)
• CMOS outputs with rail-to-rail swing
• ≥ 500kHz current-mode operation
• Trimmed 5V bandgap reference
• Pin-for-pin compatible with UC3842/3843/3844/3845(A)
• Trimmed oscillator discharge current
• UVLO with hysteresis
• Low cross-conduction currentsFeatures • Fast 40ns output rise and 30ns output fall times
• –40°C to +85°C temperature range
meets UC284x specifications
• High-performance, low-power BiCMOS Process
• Ultralow start-up current (50µA typical)
• Low operating current (4mA typical)
• CMOS outputs with rail-to-rail swing
• ≥ 500kHz current-mode operation
• Trimmed 5V bandgap reference
• Pin-for-pin compatible with UC3842/3843/3844/3845(A)
• Trimmed oscillator discharge current
• UVLO with hysteresis
• Low cross-conduction currents
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | MIC38C42 |
| Packaging | Tube |
| Unit-Weight | 0.080001 oz |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Package-Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting-Type | * |
| Supplier-Device-Package | 8-DIP |
| Watt | - |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Boost, Buck, Flyback, Forward |
| Voltage-Start-Up | 14.5V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 9 V ~ 20 V |
| Duty-Cycle | 96% |
| Frequency-Switching | 500kHz |
| Fault-Protection | - |
| Control-Features | Frequency Control |
| Isolation | Isolated |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Operating temperature range | - 40 C |
| Output-Voltage | 5 V |
| Operating-Supply-Current | 4 mA |
| Input-Voltage | 9 V |
| Output-Current | 500 mA |
| Switching-Frequency | 500 kHz |
| Fall-Time | 30 ns |
| Rise-Time | 40 ns |
| Package-Case | DIP-8 |
| Duty-Cycle-Max | 96 % |