MK1491-06RILF OverviewAn accompanying case is included. 1 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 49.152MHz. Currently, there are 1999 publications of the part. The Surface Mount mounting method is recommended. There are 28 pins on this device. The board has 28 pins. The minimum working temperature of this device cannot be lower than -40°C. There should be a temperature below 85°C during operation. 3.3V should be the supply voltage.
MK1491-06RILF FeaturesInclude 1 Circuits
with 28 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
MK1491-06RILF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
MK1491-06RILF application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 28 |
| Published | 1999 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 49.152MHz |
| Input | Crystal |
| Height | 1.47mm |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.8mm |
| Thickness | 1.47mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |