MK1491-06RLFTR OverviewThe Tape and Reel package contains it. There is a case with QSOP included. Mounting type Surface Mount is recommended. Clock program contains 28 terminations. There is 3.3V voltage provided by the part. To run 260, we use the peak reflow temperature of this part. There are CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripheral ICs in this device. The device has 1. normaloperation has a frequency of 49.152MHz. The operating temperature range of 0°C ~ 70°C can be varied. Components can supply voltages of 3.15 V ~ 3.45 V. The component's main purpose is AMD CPU. Output LVCMOS is intended. The part has been published 1999 times. If you want to search for information about a part, you can use MK1491-06. Mounting it with Surface Mount is recommended. There are 28 pins on the device. There are 28 pins on it. A minimum working temperature of 0°C must be maintained for this device. Circuits application is recommended that the operating temperature be less than 70°C. Circuits application is recommended to keep the supply voltage at 3.3V volts. The part's series is indicated by --. In terms of supply voltage, this part is used under 3.45V. A supply voltage greater than 3.15V must be maintained on the device. 28-QSOP is its device supplier.
MK1491-06RLFTR FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS
with 28 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
MK1491-06RLFTR ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
MK1491-06RLFTR application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QSOP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-QSOP |
| Frequency - Max | 49.152MHz |
| Packaging | Tape and Reel |
| Published | 1999 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 3.15 V ~ 3.45 V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | MK1491-06 |
| Output | LVCMOS |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Min Supply Voltage | 3.15V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 49.152MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.31818MHz |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | AMD CPU |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.8mm |
| Thickness | 1.47mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Package / Case | 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |