MK1491-06SLF OverviewThe package Rail/Tube includes it. In order to ensure the safety and security of the product, it is packaged in a case with a SOIC-serial number. In general, Surface Mount is recommended as the mounting type. This termination has 28 terminations. 3.3V is the voltage provided by this part. 260 runs using this part's peak reflow temperature. Clock program has CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC unClock programs of processing, unClock programs of communication, and peripheral integrated circuClock programs. In the device, there are 1. Clock program is normalfor the operation frequency to be 49.152MHz. There is a wide range of operating temperatures for 0°C ~ 70°C. Components can produce voltages of 3.15 V ~ 3.45 V. Its main function is AMD CPU. A value of LVCMOS is intended as an output. A total of 1999 publications have been made of the part. In order to search for information, you will use the base part number MK1491-06. With Surface Mount, it is recommended that it be mounted. A device with 28 pins is designed. The board contains 28 pins. Minimum working temperature must not be below 0°C. Temperatures below 70°C should be used. A 3.3V supply voltage should be maintained. There are -- parts in a series. The part is operated under 3.45V in terms of voltage supply. Circuits application is imperative that the device is always supplied wCircuits applicationh voltage greater than 3.15V. In order to supply this device package to the company, 28-SOIC is its supplier.
MK1491-06SLF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS
with 28 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
MK1491-06SLF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
MK1491-06SLF application specific timer applications.
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SOIC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Frequency - Max | 49.152MHz |
| Packaging | Rail/Tube |
| Published | 1999 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 3.15 V ~ 3.45 V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | MK1491-06 |
| Output | LVCMOS |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Min Supply Voltage | 3.15V |
| Max Supply Current | 30mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 49.152MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.31818MHz |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | AMD CPU |
| Height | 2.55mm |
| Length | 17.9mm |
| Width | 7.6mm |
| Thickness | 2.34mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |