MK1491-09FILN OverviewClock program is contained in a package of SSOP. There are 28 terminations in it. The part provides 3.3V voltage. This part's peak reflow temperature is utilized to run 260. This device has a total of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs/uCs/Peripheral IC. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 66MHz. There are 1999 publised of the part. Clock program is recommended that Clock program be mounted wClock programh Surface Mount. The device is designed with 28 pins. Circuits application includes 28 pins. This device's minimum working temperature must not be less than -40°C. The operating temperature should be less than 85°C. The supply voltage should be kept at 3.3V. This device can handle 12 outputs on it. This part is employed under 3.46V in terms of the supply voltage. To maintain a supply voltage greater than 3.13V on the device.
MK1491-09FILN FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
with 28 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
MK1491-09FILN ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
MK1491-09FILN application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 28 |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Pin Count | 28 |
| Number of Outputs | 12 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.46V |
| Min Supply Voltage | 3.13V |
| Nominal Supply Current | 60mA |
| Max Supply Current | 60mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 66MHz |
| Input | Crystal |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.31818MHz |
| Height | 1.85mm |
| Length | 10.2mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.73mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Base Part Number | MK1491-09 |
| Output | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:12 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | AMD CPU |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |