MK1491E-14R OverviewIn a SSOP-shaped case, it comes. As far as terminations are concerned, there are 28. Voltage is provided by the part at 3.3V. There are CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC user processors, user controllers, or peripheral integrated circuits on this device. On the device, there are 1. For normaloperation, 75MHz is the maximum frequency. When Vsup reaches 3.6V, the maximum supply voltage is reached. normally, the supply voltage (Vsup) should remain above 3V. A total of 2001 parts have been published. Ideally, it should be mounted with Surface Mount. A total of 28 pins are included. Temperatures below 0°C are not acceptable for this device. Temperatures below 70°C are recommended for operation.
MK1491E-14R FeaturesuPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
MK1491E-14R ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
MK1491E-14R application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 75MHz |
| Input | Crystal |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.31818MHz |
| PLL | No |
| Length | 9.97mm |
| Width | 3.94mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |