MK1491E-14RLFTR OverviewThere is a Tape & Reel (TR) package that contains it. 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width) is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 75MHz. The operating temperature is varied over a range of 0°C~70°C. Clock program is possible for the component to supply a voltage of 3V~3.6V. Its primary purpose is Intel CPU, OPTi Firestar/Firestar+ chipset. As the output, Clock should be used. Searching for information is made easier by using the MK1491-14 part number as the base number.
MK1491E-14RLFTR FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
MK1491E-14RLFTR ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
MK1491E-14RLFTR application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | MK1491-14 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 75MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:15 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Intel CPU, OPTi Firestar/Firestar+ chipset |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QSOP |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Pin Count | 28 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.31818MHz |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.8mm |
| Thickness | 1.47mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |