MK1493-05GILF OverviewClock program is contained in a package of TSSOP. There are 16 terminations in it. The part provides 3.3V voltage. This part's peak reflow temperature is utilized to run 260. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 100MHz. There are 1999 publised of the part. Clock program is recommended that Clock program be mounted wClock programh Surface Mount. The device is designed with 16 pins. Circuits application includes 16 pins. This device's minimum working temperature must not be less than -40°C. The operating temperature should be less than 85°C. The supply voltage should be kept at 3.3V. This part is employed under 3.465V in terms of the supply voltage. To maintain a supply voltage greater than 3.135V on the device.
MK1493-05GILF FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
with 16 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
MK1493-05GILF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
MK1493-05GILF application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 16 |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 55mA |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | Clock |
| PLL | Yes |
| Number of True Outputs | 1 |
| Number of Inverted Outputs | 1 |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | MK1493-05 |
| Output | HCSL |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Intel CPU Servers |