MK1575-01G OverviewAs part of the packaging, there is a serial number TSSOP associated with the product. 16 terminations have been made. In this part, the voltage is 3.3V. Using the part's peak reflow temperature, operation NOT SPECIFIED is performed. As of the moment, the device has 1. In a normaloperation, there is 80MHz maximum frequency. Vsup reaches its maximum (3.45V). There are 1999 published parts for this part. A Surface Mount mounting is recommended. Circuits application has 16 pins. There must be 0°C minimum operating temperature for this device. Operating temperatures should be below 70°C.
MK1575-01G FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): NOT SPECIFIED
Include 1 Circuits
MK1575-01G ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
MK1575-01G application specific timer applications.
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 80MHz |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | Clock |
| PLL | Yes |
| Number of True Outputs | 2 |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |