MK3805RITR OverviewIt's a electronic part of the 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package. It's packaged in the form of a Tape & Reel (TR). The maximum value for normal operation is 100MHz. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution) is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 3.13V~3.46VV. Its output is LVCMOS. It is a member of the MK3805 family.
MK3805RITR FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
MK3805RITR ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
MK3805RITR Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-QSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3.13V~3.46V |
| Base Part Number | MK3805 |
| Output | LVCMOS |
| Number of Circuits | 2 |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |