MK3807-01RITR OverviewThere is a case option of 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) available for this clock divider. There is a Tape & Reel (TR) packaged with it. Normal operation is limited to 100MHz. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 3.135V~3.465V V must be available. As a result, the output is LVCMOS, TTL. This is a member of the family of MK3807-01.
MK3807-01RITR FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
MK3807-01RITR ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
MK3807-01RITR Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-QSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | MK3807-01 |
| Output | LVCMOS, TTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |