MLX81150LLW-DAA-000-SP OverviewConsidering its outstanding performance, LIN Controller is an excellent choice.Due to its space-saving qualities, it is available in the 32-VFQFN Exposed Pad package.Mounted using Surface Mount.You can find it in the package of Bulk.With a processor of 16-Bit RISC cores, the device is powered.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -40°C~105°C TA while working.FLASH (32kB), EEPROM (380 B) is the type of program memory used by it.By using a 5.5V~18V voltage supply, high efficiency is possible.A total of 8 I/Os are available on this device.
MLX81150LLW-DAA-000-SP Features32-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
MLX81150LLW-DAA-000-SP ApplicationsThere are a lot of Melexis Technologies NV
MLX81150LLW-DAA-000-SP Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Factory Lead Time | 2 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | LIN Controller |
| Voltage - Supply | 5.5V~18V |
| Interface | PWM, SPI |
| Number of I/O | 8 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Processor | 16-Bit RISC |
| Program Memory Type | FLASH (32kB), EEPROM (380 B) |
| RoHS Status | RoHS Compliant |