MM908E622ACPEKR2 OverviewThe outstanding performance of Automotive Mirror Control makes it an excellent choice.There is a 54-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad package available to save space.The way of Surface Mount is used to mount it.Application Specific Microcontroller comes in a Tape & Reel (TR) package.A HC08 core processor powers the device.When working, the temperature should be kept at -40°C~85°C.FLASH (16kB) is its program memory type.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 9V~16V supply voltage.There are 12 I/Os on it.A comparable component can be found by using the base part number MM908E622.The terminals of this device are located at DUAL.It is a part of the series of controllers 908E.Application Specific Microcontroller has 54 terminations.The supply voltage of 12V allows for high efficiency.As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has MICROCONTROLLER.In the device, the clock runs at 19.66MHz.
MM908E622ACPEKR2 Features54-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
MM908E622ACPEKR2 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MM908E622ACPEKR2 Microcontroller applications.
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 54-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 54 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Automotive Mirror Control |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 9V~16V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 12V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MM908E622 |
| Interface | SCI, SPI |
| Number of I/O | 12 |
| Speed | 8 MHz |
| RAM Size | 512 x 8 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | HC08 |
| Clock Frequency | 19.66MHz |
| Program Memory Type | FLASH (16kB) |
| Bit Size | 8 |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| PWM Channels | YES |
| Controller Series | 908E |
| Length | 17.9mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |