MM912F634CV1AE OverviewThe outstanding performance of Automotive makes it an excellent choice.There is a 48-LQFP Exposed Pad package available to save space.The way of Surface Mount is used to mount it.Application Specific Microcontroller comes in a Tray package.A S12 core processor powers the device.When working, the temperature should be kept at -40°C~105°C.FLASH (32KB) is its program memory type.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 2.25V~5.5V supply voltage.There are 9 I/Os on it.A comparable component can be found by using the base part number MM912F634.It is a part of the series of controllers HCS12.
MM912F634CV1AE Features48-LQFP Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
MM912F634CV1AE ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MM912F634CV1AE Microcontroller applications.
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2010 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | Automotive |
| Voltage - Supply | 2.25V~5.5V |
| Base Part Number | MM912F634 |
| Interface | LIN, SCI |
| Number of I/O | 9 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Processor | S12 |
| Program Memory Type | FLASH (32KB) |
| Controller Series | HCS12 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |