MM912F634DV2AP OverviewIts outstanding performance makes it a great choice for Automotive.For space savings, it is available in the 48-LQFP package.Using Surface Mount, it is mounted.A package of Tray contains it.Devices with S12 core processors are available.During work, the temperature should remain at -40°C~105°C.The type of memory it uses is FLASH (32KB).Because the supply voltage is 2.25V~5.5V, high efficiency can be achieved.The device has 9 I/Os.Based on the MM912F634 base part number, it can be compared with other components.At QUAD, its terminals are located.The controller belongs to the series HCS12.Currently, it consists of 48 terminations.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 7V supply voltage.MICROPROCESSOR CIRCUIT is this gadget's uPs/uC/peripheral IC.
MM912F634DV2AP Features48-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
MM912F634DV2AP ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MM912F634DV2AP Microcontroller applications.
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Automotive |
| Voltage - Supply | 2.25V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 7V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MM912F634 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Interface | LIN, SCI |
| Number of I/O | 9 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | S12 |
| Program Memory Type | FLASH (32KB) |
| Controller Series | HCS12 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |