MOD5272-100 OverviewThe microcontroller has been classified as a MCU, Ethernet Core type module or board.An integral MCU electronics of it is a processor with ColdFire 5272 cores that drives the whole thing.It is important to note that the microcontroller is set to 0°C~70°C as the default setting.A MCU electronics's flash size is measured by the letter 2MB.Connectors of type RJ-45, 2x50 Header are the most common.A RAM size of 8.004MB is set in order to ensure that the software runs normally and that MCU chip does not crash.There is a 62MHz speed for this MCU chip.In order for microprocessor to continue to function accurately, microprocessor must continue to operate exactly at 62MHz frequency as long as microprocessor remains accurate.In addmicroprocessorion to that, microprocessor is packaged wmicroprocessorh Module.At the time of this microprocessor, the maximum operating temperature is 70°C.As far as the temperature is concerned, microprocessor should be warmer than 0°C when microprocessor is operating.
MOD5272-100 FeaturesCore processor of ColdFire 5272
Flash size of 2MB
Speed of 62MHz
MOD5272-100 ApplicationsThere are a lot of NetBurner Inc.
MOD5272-100 Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
Home and Building Automation
Thermostat
Industrial Gateways
Embedded Instrumentation
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Published | 2006 |
| Size / Dimension | 2.6 x 2 66.04mmx50.8mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Connector Type | RJ-45, 2x50 Header |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Frequency | 62MHz |
| Speed | 62MHz |
| RAM Size | 8.004MB |
| Core Processor | ColdFire 5272 |
| Density | 15.3 Mb |
| Module/Board Type | MCU, Ethernet Core |
| Flash Size | 2MB |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |