MOD5272-100CR OverviewA MCU, Ethernet Core module or board is used in the microcontroller.It has ColdFire 5272 cores and is driven by a processor.Microcontrollers are configured by default to 0°C~70°C.MCU chips flash size is 2MB.RJ-45, 2x50 Header' stands for connector type.A minimum RAM size of 8.004MB is set to enable the software to run normally.During operation, the MCU chip moves at 62MHz speed.62MHz frequency can still be used accurately.Microprocessor has the Module package.70°C is the maximum operational temperature at this time.As microprocessor operates, microprocessor should be warmer than 0°C.Powered by 3.3V volts, this microcontrollers operates on DC DC power.There is a setting of 500mA for the supply current of the MCUs.
MOD5272-100CR FeaturesCore processor of ColdFire 5272
Flash size of 2MB
Speed of 62MHz
MOD5272-100CR ApplicationsThere are a lot of NetBurner Inc.
MOD5272-100CR Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
| Package / Case | Module |
| Number of Pins | 50 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Published | 2006 |
| Size / Dimension | 2.6 x 2 66.04mmx50.8mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | RJ-45, 2x50 Header |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Frequency | 62MHz |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Ethernet, MMC, SD, SPI, UART |
| Operating Supply Current | 500mA |
| Number of Ports | 1 |
| Speed | 62MHz |
| RAM Size | 8.004MB |
| Core Processor | ColdFire 5272 |
| Data Rate | 100 Mbps |
| Module/Board Type | MCU, Ethernet Core |
| Flash Size | 2MB |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |