MOD5282-100CR OverviewModule or board type MCU, Ethernet Core describes the microcontroller.There are ColdFire 5282 cores in the processor.Microcontroller settings default to 0°C~70°C.There is a 512KB size to the MCU electronics's flash.An RJ-45, 2x50 Header connector has a RJ-45, 2x50 Header connector type.This is 8.064MB in order to guarantee that the software runs normally.66MHz speed is the speed of the MCU chip.66MHz frequency is sufficient for MCU chip to continue functioning accurately.A package called Module is included with microprocessor.As of right now, 70°C is the maximum operational temperature.0°C should be warmer when operating.3.3V volts is the operating voltage for this microcontrollers.This MCUs has a 500mA supply current.
MOD5282-100CR FeaturesCore processor of ColdFire 5282
Flash size of 512KB
Speed of 66MHz
MOD5282-100CR ApplicationsThere are a lot of NetBurner Inc.
MOD5282-100CR Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
| Package / Case | Module |
| Number of Pins | 50 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Published | 2006 |
| Size / Dimension | 2.6 x 2 66.04mmx50.8mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Connector Type | RJ-45, 2x50 Header |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Frequency | 66MHz |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART |
| Operating Supply Current | 500mA |
| Number of Ports | 1 |
| Speed | 66MHz |
| RAM Size | 8.064MB |
| Core Processor | ColdFire 5282 |
| Data Rate | 100 Mbps |
| Density | 3.9 Mb |
| Module/Board Type | MCU, Ethernet Core |
| Flash Size | 512KB |
| Length | 66mm |
| Width | 50.8mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |