DESCRIPTIONThe MP1570 is a monolithic synchronous buck regulator. The device integrates 100mΩ MOSFETS that provide 3A continuous load current over a wide operating input voltage of 4.75V to 23V. Current mode control provides fast transient response and cycle-by-cycle current limit.FEATURES• 3A Output Current
• Wide 4.75V to 23V Operating Input Range
• Integrated 100mΩ Power MOSFET Switches
• Output Adjustable from 1.23V to 20V
• Up to 95% Efficiency
• Programmable Soft-Start
• Stable with Low ESR Ceramic Output Capacitors
• Fixed 340KHz Frequency
• Cycle-by-Cycle Over Current Protection
• Input Under Voltage Lockout
• Thermally Enhanced 8-Pin SOIC PackageAPPLICATIONS• Distributed Power Systems
• Pre-Regulator for Linear Regulators
• Notebook Computers
| Manufacturer | Monolithic Power Systems |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | MP157 |
| Product | Voltage Converters |
| Type | Off Line Regulator |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Unit-Weight | 0.000222 oz |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Tradename | EasyPower |
| Package-Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | TSOT-23-5 |
| Watt | 6W |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Non-Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 500V |
| Topology | Boost, Buck, Buck-Boost, Flyback |
| Voltage-Start-Up | - |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 4.45 V ~ 4.6 V |
| Duty-Cycle | - |
| Frequency-Switching | - |
| Fault-Protection | Open Loop, Over Load, Over Temperature, Short Circuit |
| Control-Features | - |
| Output-Power | 6 W |
| Operating-Supply-Current | 4.5 mA |
| Output-Current | 360 mA |
| Package-Case | TSOT-23-5 |
| Input-Supply-Voltage-Max | 500 V |