MPC755BVT300LE OverviewThe embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in 360-BBGA, FCBGA. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Tray. In the CPU, there are 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus width. It is important to understand the operating temperature around 0°C~105°C TA. MPC7xx is its series number. Core-wise, this CPU has a PowerPC processor. As far as I/O is concerned, this CPU runs at 2.5V 3.3V. There is MICROPROCESSOR, RISC MICROPROCESSOR, RISC in the uPs, uCs, or peripheral ICs categories. To find variants of the microprocessor, try searching with MPC755. A total of 360 terminations have been recorded. Turn on the cpu microprocessor and let it run with a 2V voltage supply. There are 32 bits in its architecture. With a maximum supply current of 2.1V, it has a maximum power consumption. The CPU's external data bus width is 64. In this CPU microprocessor, the clock frequency is 0 Hz. Don't forget the microprocessor's additional features like: ALSO REQUIRES 2.5V OR 3.3V SUPPLY.
MPC755BVT300LE FeaturesPowerPC Core
32-Bit Structure
MPC755BVT300LE ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC755BVT300LE Microprocessor applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Package / Case | 360-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC7xx |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 360 |
| ECCN Code | 3A991.A.1 |
| Terminal Finish | TIN COPPER/TIN SILVER |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 2.5V OR 3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MPC755 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B360 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.1V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Speed | 300MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC |
| Clock Frequency | 100MHz |
| Bit Size | 32 |
| Address Bus Width | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 2.5V 3.3V |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| Length | 25mm |
| Height Seated (Max) | 2.77mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |