MPC8271CVRMIBA OverviewWith a packing size of 516-BBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Tray. CPUs have 1 Core 32-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around -40°C~105°C TA. A MPC82xx series item. A PowerPC G2_LE processor is present in this CPU. The CPU contains DRAM, SDRAM RAM controllers. This microprocessor is equipped with an interface of I2C, SCC, SMC, SPI, UART, USART. 3.3V is the CPU's I/O address. I would rate this as a MICROCONTROLLER, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. You can search for variants of a microprocessor with MPC8271. As a whole, there are 516 terminations. A 1.5V voltage supply should be used to turn on and run the cpu microprocessor. There is a 32-Bit architecture in it. A maximum supply current of 1.575V can be achieved by the microprocessor. With a 64 external data bus width, this CPU has a wide data bus. CPU microprocessors with clock frequencies of 66.7MHz operate. The micro processor requires 1.53.3V power supplies according to the datasheets. There are 57 I/Os connected to the CPU programs.
MPC8271CVRMIBA FeaturesPowerPC G2_LE Core
32-Bit Structure
57 I/Os
MPC8271CVRMIBA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8271CVRMIBA Microprocessor applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 516-BBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC82xx |
| Published | 1994 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 516 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | TIN COPPER/TIN SILVER |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MPC8271 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B516 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.575V |
| Power Supplies | 1.53.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.425V |
| Number of I/O | 57 |
| Speed | 266MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PowerPC G2_LE |
| Clock Frequency | 66.7MHz |
| Bit Size | 32 |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | NO |
| Address Bus Width | 30 |
| External Data Bus Width | 64 |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Ethernet | 10/100Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DRAM, SDRAM |
| USB | USB 2.0 (1) |
| Additional Interfaces | I2C, SCC, SMC, SPI, UART, USART |
| Co-Processors/DSP | Communications; RISC CPM |
| Length | 27mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |