MPC8306VMABDCA OverviewThe embedded microprocessor has been packed in 369-LFBGA for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around 0°C~105°C TA is determined. This is a member of the MPC83xx series. With a core count of PowerPC e300c3, this CPU is multicore. A CPU with this architecture uses DDR2 RAM controllers. With its CAN, DUART, I2C, MMC/SD, SPI, TDM interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. The CPU runs at 1.8V 3.3V when it comes to I/O. uPs/uCs/Peripheral ICs type is MICROPROCESSOR, RISC. Use MPC8306 when searching for variants of the embedded microprocessor. Overall, there are 369 terminations. The microprocessor should be turned on and run with a voltage supply of 1V volts. This microprocessor has an architecture of 32 bits. CPU microprocessor clock frequency is 66.67MHz.
MPC8306VMABDCA FeaturesPowerPC e300c3 Core
32-Bit Structure
MPC8306VMABDCA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8306VMABDCA Microprocessor applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Package / Case | 369-LFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC83xx |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 369 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | TIN COPPER/TIN SILVER |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MPC8306 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B369 |
| Speed | 133MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e300c3 |
| Clock Frequency | 66.67MHz |
| Bit Size | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.3V |
| Ethernet | 10/100Mbps (3) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR2 |
| USB | USB 2.0 (1) |
| Additional Interfaces | CAN, DUART, I2C, MMC/SD, SPI, TDM |
| Co-Processors/DSP | Communications; QUICC Engine |
| Length | 19mm |
| Height Seated (Max) | 1.61mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |