MPC8308ZQAFDA OverviewThe microprocessor is conveniently packaged in 473-LFBGA, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around 0°C~105°C TA. The MPC83xx series contains it. A PowerPC e300c3 processor powers this CPU. DDR2 RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor has DUART, HSSI, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI interfaces to serve you better. I/O is run at 1.8V 2.5V 3.3V on this CPU. This is a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Try searching for variants of the cpu microprocessor with MPC8308.
MPC8308ZQAFDA FeaturesPowerPC e300c3 Core
MPC8308ZQAFDA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8308ZQAFDA Microprocessor applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Package / Case | 473-LFBGA |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC83xx |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MPC8308 |
| Speed | 333MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e300c3 |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (3) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR2 |
| USB | USB 2.0 (1) |
| Additional Interfaces | DUART, HSSI, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |