MPC8323EVRAFDCA OverviewDue to its 516-BBGA packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Tray. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 32-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the MPC83xx series. PowerPC e300c2 is the processor core of this CPU. Memory controllers for this CPU are DDR, DDR2. Featuring DUART, I2C, PCI, SPI, TDM, UART interfaces, this microprocessor can better serve you. There is 1.8V 2.5V 3.3V I/O running on this CPU. The type MICROPROCESSOR, RISC belongs to uPs/uCs/Peripheral ICs. Total terminations are 516. Using a 1V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. 32-Bit is its architecture. Supply current is maximum at 1.05V. A clock frequency of 66.67MHz is used by the CPU microprocessor.
MPC8323EVRAFDCA FeaturesPowerPC e300c2 Core
32-Bit Structure
MPC8323EVRAFDCA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8323EVRAFDCA Microprocessor applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | 516-BBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC83xx |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 516 |
| ECCN Code | 5A002.A.1 |
| Terminal Finish | TIN COPPER/TIN SILVER |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B516 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.05V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.95V |
| Speed | 333MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e300c2 |
| Clock Frequency | 66.67MHz |
| Bit Size | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100Mbps (3) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR, DDR2 |
| USB | USB 2.0 (1) |
| Additional Interfaces | DUART, I2C, PCI, SPI, TDM, UART |
| Co-Processors/DSP | Communications; QUICC Engine, Security; SEC 2.2 |
| Security Features | Cryptography |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 2.55mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |