MPC8349ECVVAJFB OverviewShipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 672-LBGA. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around -40°C~105°C TA. The cpu microprocessor belongs to the MPC83xx series. The CPU is cored with a PowerPC e300 processor. The CPU uses DDR, DDR2 RAM controllers. This microprocessor features interfaces DUART, I2C, PCI, SPI. In this CPU, I/O is set to 1.8V 2.5V 3.3V. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR. The microprocessor can be searched for with MPC8349 if you are looking for variants. In total, there are 672 terminations. When the voltage supply is 1.2V, the cpu microprocessor should be powered on and run. In terms of architecture, it is a 32-Bit system. It can supply a maximum current of 1.26V. 32 is the width of the external data bus on this CPU. 66MHz is the microprocessor's clock frequency. According to its datasheet, this micro processor requires 1.22.5/3.3V power supplies.
MPC8349ECVVAJFB FeaturesPowerPC e300 Core
32-Bit Structure
MPC8349ECVVAJFB ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8349ECVVAJFB Microprocessor applications.
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | 672-LBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC83xx |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 672 |
| ECCN Code | 5A002.A.1 |
| Terminal Finish | TIN COPPER/TIN SILVER |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MPC8349 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B672 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.26V |
| Power Supplies | 1.22.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.14V |
| Speed | 533MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR |
| Core Processor | PowerPC e300 |
| Clock Frequency | 66MHz |
| Bit Size | 32 |
| Address Bus Width | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 32 |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR, DDR2 |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Additional Interfaces | DUART, I2C, PCI, SPI |
| Co-Processors/DSP | Security; SEC |
| Security Features | Cryptography, Random Number Generator |
| Length | 35mm |
| Height Seated (Max) | 1.69mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |