MPC8379EVRANGA OverviewWith a packing size of 689-BBGA Exposed Pad, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Tray. CPUs have 1 Core 32-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around 0°C~125°C TA. A MPC83xx series item. A PowerPC e300c4s processor is present in this CPU. The CPU contains DDR, DDR2 RAM controllers. This microprocessor is equipped with an interface of DUART, I2C, MMC/SD, PCI, SPI. 1.8V 2.5V 3.3V is the CPU's I/O address. You can search for variants of a microprocessor with MPC8379.
MPC8379EVRANGA FeaturesPowerPC e300c4s Core
MPC8379EVRANGA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8379EVRANGA Microprocessor applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Package / Case | 689-BBGA Exposed Pad |
| Operating Temperature | 0°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC83xx |
| Published | 2013 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Base Part Number | MPC8379 |
| Speed | 800MHz |
| Core Processor | PowerPC e300c4s |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR, DDR2 |
| USB | USB 2.0 + PHY (1) |
| Additional Interfaces | DUART, I2C, MMC/SD, PCI, SPI |
| Co-Processors/DSP | Security; SEC 3.0 |
| Security Features | Cryptography, Random Number Generator |
| SATA | SATA 3Gbps (4) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |