MPC8535EBVTAQGA OverviewPacked in 783-BBGA, FCBGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. The CPU has 1 Core 32-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around 0°C~105°C TA. It comes from the MPC85xx series. This CPU is cored with a PowerPC e500 processor. This CPU uses DDR2, DDR3 RAM controllers. To serve better this microprocessor features DUART, I2C, MMC/SD, PCI, SPI interfaces. This CPU runs I/O at 1.8V 2.5V 3.3V. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with MPC8535. 783-FCPBGA (29x29) package is offered by suppliers.
MPC8535EBVTAQGA FeaturesPowerPC e500 Core
MPC8535EBVTAQGA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8535EBVTAQGA Microprocessor applications.
Measurement and control field
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 783-FCPBGA (29x29) |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC85xx |
| Published | 2006 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Base Part Number | MPC8535 |
| Speed | 1.0GHz |
| Core Processor | PowerPC e500 |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR2, DDR3 |
| USB | USB 2.0 (2) |
| Additional Interfaces | DUART, I2C, MMC/SD, PCI, SPI |
| Co-Processors/DSP | Security; SEC |
| Security Features | Cryptography |
| SATA | SATA 3Gbps (1) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |