MPC8536AVJAULA OverviewShipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 783-BBGA, FCBGA. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around 0°C~90°C TA. The cpu microprocessor belongs to the MPC85xx series. The CPU is cored with a PowerPC e500 processor. The CPU uses DDR2, DDR3 RAM controllers. This microprocessor features interfaces DUART, I2C, MMC/SD, PCI, SPI. In this CPU, I/O is set to 1.8V 2.5V 3.3V. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR. In total, there are 783 terminations. When the voltage supply is 1V, the cpu microprocessor should be powered on and run. In terms of architecture, it is a 32-Bit system. It can supply a maximum current of 1.05V. 64 is the width of the external data bus on this CPU.
MPC8536AVJAULA FeaturesPowerPC e500 Core
32-Bit Structure
MPC8536AVJAULA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8536AVJAULA Microprocessor applications.
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC85xx |
| Published | 2002 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 783 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B783 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.05V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.95V |
| Speed | 1.333GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR |
| Core Processor | PowerPC e500 |
| Bit Size | 32 |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR2, DDR3 |
| USB | USB 2.0 (3) |
| Additional Interfaces | DUART, I2C, MMC/SD, PCI, SPI |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| Length | 29mm |
| Height Seated (Max) | 2.76mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |